دانش تحریر
آدم های فاقد اعتماد به نفس …
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶ | ۰۴:۵۴ ق٫ظ | تعداد بازدید: 244

آدم های فاقد اعتماد به نفس چه ویژگی هایی دارند؟

نداشتن اعتماد به نفس حتی در ظاهر فرد هم نمود دارد؛ معمولا ویژگی های ظاهری آن ها این گونه است: لب های آویزان، صورت پژمرده و سیمایی غمگین، چشمانی بی فروغ، لرزش خفیف دست ها،صدای ضعیف و نامطمئن، پشت قوز کرده و ظاهری شلخته و نامرتب.

افراد مهاجم و ستیزه جو، افراد کم رو و گوشه گیر، افراد متکبر و مغرور، افرادی که در تمام زمینه ها تشنه رقابت اند، افرادی که لاف می زنند و به دیگران فخر می فروشند و افرادی که محتاج تصدیق از سوی دیگران اند، در شمار افراد بدون اعتماد به نفس کافی هستند. بخل و حسادت، مشکوک بودن نسبت به دیگران، تشویش و نگرانی دائمی، احساس شایستگی و لیاقت نداشتن، غرق بودن در مشکلات خود، حریص بودن در قدرت و جاه و مقام و اعتقاد به این که همیشه حق با آنان است و یا این تصور که همیشه باید همه توقعات دیگران را برآورده کرد، از ویژگی های شخصیتی آن هاست.

طردم نکن

«جواد بهروزی فر»، مشاور و کارشناس ارشد روان شناسی بالینی در این باره بیشتر توضیح می دهد: افراد فاقد عزت نفس، تصویر خوب و جذابی از ظاهر و چهره خود ندارند. در «نه» گفتن به دیگران دچار مشکل اند. خیلی نگران هستند که از سوی خانواده، دوستان و همکاران طرد شوند، بسیار منفعل عمل می کنند و نسبت به ویژگی ها و توانمندی های خود بی اعتنا هستند و چه بسا آن ها را نمی بینند. در بروز احساسات خود ناتوان اند و به دلیل ترس از بروز درونیات خود آدم های صادقی نیستند. آن ها به شدت از این که دیگران دوستشان نداشته باشند، می ترسند.

نگاهم نکنید

وی ادامه می دهد: افراد فاقد اعتماد به نفس در موقعیت های جمعی احساس فشار و ناراحتی می کنند، از این که مورد توجه باشند، عذاب می کشند، برای زندگی خود هدف های مشخصی ندارند، از داشته ها و نداشته های خود آگاه نیستند. آن ها حتی در هنگام خرید درست نمی دانند به دنبال چه چیزی هستند و اغلب بعد از خرید دچار احساس پشیمانی می شوند. این ناتوانی در انتخاب شغل و رشته تحصیلی نیز گریبانگیر آن هاست.

تشابه متضادها!

«بهروزی فر» ادامه می دهد: برخی از علایم اعتماد به نفس پایین شبیه به ویژگی افرادی است که اعتماد به نفس بالایی دارند. برخی افراد فاقد اعتماد به نفس، به شدت به دنبال جلب توجه هستند، در یک جمع به جای انزوا گزینی سعی در نشان دادن بیش از اندازه خود دارند و این نمایش معمولا خیلی غیرطبیعی جلوه می کند؛ این افراد در واقع به دنبال این هستند که دیگران دوستشان داشته باشند و با نوعی ترس از تنهایی دست به گریبان اند. ویژگی هایی مثل ریاست طلبی، رفتارهای مستبدانه، سلطه جویی، خودخواهی و برتری طلبی نشانه حقارت و خود کم بینی است که از درون این افراد نشات می گیرد و فرد در واقع به دنبال پنهان کردن احساس منفی و رضایت نداشتن درونی نسبت به خودش است، این در حقیقت اعتماد به نفس کاذب است.

منبع : روزنامه خراسان

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 15
بازدید دیروز : 118
کل بازدیدها : 4447871
:تاریخ بروز رسانی
دی ۲۹, ۱۳۹۶