دانش تحریر
استخدام
تاریخ انتشار: جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۶ ب٫ظ | تعداد بازدید: 265

نویسنده : سعید مجردی

خیلی مایل هستم تعریف مشخصی از شغل بدهم. شغل فرایند یک مقدار تلاش برای زنده ماندن است ، شغل یک حرکت برای تمام نشدن است، شغل سهم کوچکی در توسعه شهر و کشور است ، شغل یک رسالت جمعی است و شغل واقعا چیست ؟ کسی که استخدام می شود باید خوب بداند که شغل چیست و او برای چه چیزی استخدام می شود. اگر هدف رفع مشکلات فردی و شاغل شدن است ، انسان در خانه نیز می تواند شاغل شود. خانم های خانه دار هم شاغل هستند. در خانه کلی کار می کنند و به چشم کسی هم نمی آید. اما واقعا کار در خانه شغل نیست. یک رسالت و خرد فردی است که نمک آن عشق است. عشق به خانواده و همسر و متقابلا همسر نیز برای پاسخ دادن مناسب به این عشق و دلدادگی سعی می کند شغلی در خور و شان خانواده برای خود دست و پا کند.

برای کسی که شاغل می شود نیز عشق به کار لازمه انجام صحیح وظایف است. در هر کجا و در هر مقام و درجه ای کار کنیم در واقع شغل ما همان است. این شغل می تواند در قبال اخذ حق الزحمه باشد و یا مانند برخی از خیریه ها فقط برای رضای خدا باشد.

اما مهم این است شغل در واقع فرایند کار برای ساختن و بوجود آوردن است. اگر بلد نیستیم نباید قبول مسئولیت کنیم. حتی یک بقال مسئول است. یک کارگر ساده هم مسئول بوده و یک فرد که طرف حساب وی ارباب رجوع است شرعا و عرفا و قانونا مسئول است. اگر نمی توانیم در طرف مقابل حس رضایت ایجاد کنیم با رفتار نادرست خودمان نهال کینه و نفرت نباید بکاریم.

کار کوچک و بزرگ ندارد . وقتی تو بیل شهرداری را و جاروی منزل را بدست می گیری . وقتی کلید انبار در دست توست. وقتی معلم هستی و یا کارمند فلان اداره و یا رییس . وقتی کشاورز هستی و یا راننده ، وقتی تعمیرکار یک خودرو هستی و یا کارگر ساده ساختمانی ، تو بدان که مسئول هستی …

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 41
بازدید دیروز : 107
کل بازدیدها : 4601396
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۲۸, ۱۳۹۶