دانش تحریر
انگیزش و مدیریت تحول (هنر گوش دادن )
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۱۲ ب٫ظ | تعداد بازدید: 656

نوشته شده توسط مهندس کرم بهرامی

شنیدن احترام را نشان میدهد اما اغلب مردم شنونده های خوبی نیستند . بعضی از موانع برقراری ارتباط به شرح زیر است : ۱- از دست دادن اطلاعات بسیار زیاد ۲ – ازدست دادن کفایت و اعتماد به نفس ۳- آنچه میخواهید بگویید. آماده کنید ۴- شنیدن انتخاب شده• از دست دادن اطلاعات : مقدار اطلاعاتی که فرد میتواند جذب کند بسیار محدود است اگر به ما مقادیر بسیار زیادی اطلاعات ارائه شود فورا” و به آسانی آنها را فراموش میکنیم. فردی که اطلاعات زیاد خود را بیرون میریزد وقت و انرژی خودرا تلف میکند زیرا شنونده فقط درصد کوچکی از تراوشات او راجذب میکند. اگربا هیجان یا با عصبانیت صحبت کنید و از این شاخه به آن شاخه بپرید اثر گفتارتان کاهش خواهد یافت .

 

اگر دوست دارید افراد دیگررا درمورد چیزی متقاعد کنید واقعا” توصیه میکنم اول چند نفس عمیق بکشید و سپس ایده های بزرگ خود رابه قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. • عدم اعتماد : افرادی که احساس نا امنی می کنند اغلب شنونده های خوبی نیستند . یک میهمانی رسمی را در نظر بگیرید که هیچ کس را در آنجا نمی شناسید اما مجبورید وظایف نمایندگی یا افتتاح مراسم را انجام دهید . حال صادق باشید چند نام را میتوانید بعد از اولین دورمعرفی ها بخاطر بسپارید؟ اغلب افراد آنقدر معاشرتی اند که سهم خود را بヌگوش دادن به حرف های دیگران میدهند. بنابراین مهم است که در همایش فضایی آرام ایجاد کنیم البته قبل از این که شرکت کنندگان شروع به معرفی خود به یکدیگر بکنند. وقتی ما برای اولین بار فردی را ملاقات می کنیم ۵۵درصد روی نحوه تکلم او و ۳۸درصد روی صداو فقط ۷ درصدبر آنچه او واقعا” می گوید تمرکز می کنیم.• برای آنجه می خواهید بگویید آماده شوید: در جامعه رقابتی ما بحث ها خیلی سریع به مناقشات تلخ در مورد این که چه کسی راست میگوید و چه کسی دروغ میگوید تبدیل میشوند. هرجه فرد شمرده تر سخن بگوید احتمالا” موفق تر خواهد شد. حتی اگرراحل او الزاما” بهترین نباشد. هنگامیکه افراد بایکدیگر در مورد اختلافات عقیده بحث میکنند اغلب با هم به توافق نمی رسند زیرا یکی در حال آماده کردن مطلبی است که میخواهد بگوید در حالی که دیگری در حال صحبت است .

 

برای اجتناب از سوء تفاهم ضروری است به آنچه فرد دیگر می گوید قبل از اینکه با اعتراض خودسخن او را قطع کنیم گوش بدهیم.آنها حتی هنگامیکه با رقبای خود در مورد مسائل بحث می کنند به صحبتهای آنان گوش نمی دهند اما توپشان را منفجر می کنند صحبت های افراد دیگر را می پیچانند تلویحا”اشاره می کنند که رقیبان واقعا” آنچه را گفته اند منظورشان نبوده است به اظهارات فرضی قبل که دیگر نمی تواند مورد تایید قرار گیرد به علت اینکه مربوط به مدتها پیش بوده و هیچ کس نمی تواند دقیقا” بخاطر بیاورد چطوربه عبارت درآورده شده اند اشاره می کنند. بهترین فروشنده کسی است که امکان میدهد مشتریانش تمام حرف های خود را بزنند و مشکلات آنان را جدی بگیرد.

  • شنیدن انتخاب شده: توانایی برای شنیدن به انتظارات فردهم مربوط است.یک فرد هنگامی به موضوعی گوش می کند که تصور کند آنچه گفته میشود جالب مهم و مفید است . او اغلب تصور میکند آنچه را قرار است در موقعیت فرضی گفته شود می داند و به خود زحمت گوش دادن نمی دهد اگر فردی در یک رابطه انتظارات زハادی نداشته باشد به فرد مقابل توجه زیادی نخواهد کرد .خانمی طی یک بحث چیزی میگوید اما هیچ کس به هیچ وجه واکنش نشان نمی دهد در حالی که وقتی اندکی بعد مردی از عقاید آن خانم جانبداری می کند و آن را بیشتر باز می کند همه به او توجه می کنند و ظرف چند دقیقه نام او به عنوان مبتکر این عقیده ثبت می شود. حتی امروز در میان زنان و مردان کاملا” رایج است که انتظارات زیادی از زنان دیگر ندارند. آنچه یک زن می گوید برایشان زیاد مهم نیست.اگرچه همان پدیده در تمام گروه های زنان نیز می تواند دیده شود. مشهورترین خانم هایا شخصی که دارای بالاترین موقعیت است بیش از همه توجه دیگران را به خود جلب می کند حتی اگر این اشخاص فقط آنچه را خانم دیگری گفته تکرار کنند.

 

طرز رفتارهای محدود به حالاتی از این نوع به طرز فکرهای درونی متمایل به قدرت اتصال دارد. بسیاری از افراد می خواهند در افتخارات دیگران سهیم باشند. آنها میخواهند با نزدیک شدن به افراد قوی نیرومند شوند و بنابراین آنها بیشترین توجه را به فردی با بالاترین موقعیت اختصاص میدهند. مردم همچنین اغلب طی بحث ها منتخبانه گوش می دهند یا فقط وقتی هیجان زده میشوند گوش فرا میدهند. یک سخنران چیزی میگوید که فردی را از شنوندگان عصبانی می کند در حالی که ممکن است موضوعی کاملا” بیرونی باشدو اصلا” به موضوع اصلی سخنرانی مرتبط نباشد اما در این وضعیت هرچه سخنران به گفتن ادامه دهد فرد مورد نظر دیگر گوش نخواهد داد. با این حال اما بیشتر و بیشتر هیجان زده میشود و در فکر است که چگونه می تواند بعدا” این حرف سخنران را تلافی کند . ((التماس دعا )) karambahrami@yahoo.com

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 53
بازدید دیروز : 111
کل بازدیدها : 4595478
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶