دانش تحریر
تشنج
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۸ ب٫ظ | تعداد بازدید: 983

تشنج : عبارتست از اختلال عملکرد موقتی مغز ، ناشی از شارژ الکتریکی همزمان سلولهای مغزی . این اختلال حمله ای معمولا غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی است. لازم است اشاره ای هم به لغت ” صرع ” بنماییم. صرع عبارتست از تشنجی که علت آن نامعلوم است و معمولا در دهه اول و دوم عمر شروع می شود.

طبقه بندی تشنج :

بر حسب درگیری کل مغز یا یک قسمت محدود ، تشنج به دو نوع تقسیم می شود :۱- تشنج کلی (generalized) که عمده مردم تشنج را اینگونه می شناسند. یعنی با بیهوشی یا قطع ارتباط کامل با محیط اطراف همراه است. شایعترین نوع تشنج کلی همان نوعی است که با بیهوشی و سقوط بیمار همراه است . بیمار چیزی نمی شنود و دستها و پاها بصورت مداوم حرکت می کنند و یا سفت باقی می مانند و بندرت نیز کاملا شل باقی می مانند.

نوع دیگری از تشنج کلی نوع غیاب یا ابسانس (Absence) می باشد که عمدتا افراد ۱۲-۴ ساله را درگیر می کند ، کودک برای مدت چند ثانیه بی حرکت به نقطه ای خیره می شود و چیزی نمی شنود ، گاه نیز پلکهای مکرر میزند. اغلب معلمان موقعی که به کودک املاء می گویند متوجه می شوند که چند کلمه را کودک جا می اندازد و این در حالی است که کودک اظهار میدارد که آن کلمه را نشنیده است.

۲- تشنج کانونی (Focal) :این نوع تشنج محدود به یک ناحیه خاص در مغز می باشد که علائم نیز مربوط به تحریک همان منطقه است. مثلا اگر منطقه حرکتی مغز درگیر باشد حرکت خودبخودی قسمتی از بدن ایجاد می شود. اگر منطقه مربوط به حس شنوایی یا بینایی تحریک شود توهمات شنوایی و بینایی ایجاد می شود و یا منطقه حس پوست علائمی چون خارش و … را ایجاد می کند.

یک نوع جالب و عجیب نیز به نام تشنج کانونی پیچیده می باشد که بیمار رفتار عجیب و غریب از خود نشان می دهد. مثلا جایی می رود ، یا چیزی می گوید ولی بخاطر نمی آورد. گاه این بیماران مسافت های طولانی را می پیمایند و پس از رفع تشنج خود را در جای دیگر و یا شهر دیگری می بینند و متعجب و وحشت زده می شوند.

علل تشنج :

۵/۶۵ درصد موارد تشنج با علت ناشناخته ایجاد می شوند یعنی در عکسهای مغزی نکته غیر طبیعی دیده نمی شوند و عمدتا در دهه اول و دوم زندگی ایجاد می شود . گاه این نوع همراه با شیوع خانودگی است و معمولا درگیری مادر بیشتر از ابتلاء پدر به فرزند منتقل می شود.

سایر علل بترتیب شیوع عبارتند از : سکته های مغزی ، بیماریهای مادرزادی مغز ، صدمات مغزی در اثر ضربه یا تصادف ، تومور مغزی ، بیماریهای تحلیلی سیستم عصبی مرکزی مانند آلزایمر و بالاخره عفونت ها .

تشخیص : در درجه اول شرح حال بیمار و معاینه و در درجه بعد عوامل کمکی تشخیصی مانند نوار مغز و عکس مغز سی تی اسکن یا MRI و آزمایشات خون در صورت نیاز.

درمان : شامل دو قسمت است. الف ) کنترل دارویی که از داروی ضد تشنج استفاده می شود. ب ) ریشه کنی علت . در صورتیکه علت قابل تشخیص و رفع وجود داشته باشد. (مثلا جراحی غده مغزی و اصلاح اختلالات داخل خون).

در پایان به بیماران تشنجی توصیه می شود از بی خوابی ، گرسنگی مفرط ، حرص و جوش و نگاه کردن طولانی به تلویزیون و کامپیوتر خودداری کنند.

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 41
بازدید دیروز : 107
کل بازدیدها : 4601396
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۲۸, ۱۳۹۶