دانش تحریر
حاملگی و آسم
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۰ ب٫ظ | تعداد بازدید: 725

حاملگی و آسم

نوشته شده توسط دکتر عبادی

آسم شایعترین عاملی است که ممکن است ریه ها را در دوران حاملگی تحت تاثیر قرار دهد. ۴% خانمهای حامله مبتلا به آسم هستند.با مراقبتهای خاص ودرمان صحیح خانم حامله می تواند حاملگی را بخوبی به پایان برساند.اثرات حاملگی برروی آسم از فردی به فرد دیکر متفاوت است طوری که در یک سوم خانمهای حامله آسم شدت می یابد در یک سوم آسم بهتر می شود و در یک سوم موارد شدت آسم ثابت می ماند. ولی باید توجه داشت در هر حاملگی این روند متفاوت است طوریکه در یک فرد ممکن است در حاملگی اول شدت آسم کمتر شود ودر حاملگی بعدی بیشتر شود.در کسانی کهآسم شدیدتر می شود این اتفاق بیشتر بین هفته های ۲۹ تا ۳۶ اتفاق می افتد.معمولا در طی ۴ هفته آخر شدت آسم کمتر می شود.

در مقایسه با کسانی که آسم ندارند در خانمهای مبتلا به آسم عوارض حاملگی کمی بیشتر است ودر اینها افزایس فشار خون –جفت سر راهی –مسمومیت حاملگی-زایمان زودرس و نوزاد کم وزن بیشتر دیده می شود.و احتمال سزارین هم در اینها بیشتر است.ولی باید توجه داشت غالب موارد هیچ کدام از این عوارض وجودندارد و هیچ اتفاقی برای مادر و جنین نمی افتد.

درمان آسم در دوران حاملی برای سلامت مادر وجنین ضروری است و درمان باید مثل دوران قبل از حاملگی دنبال شود اندازه گیری مرتب عملکرد تفسی بخصوص حجم هوای بازدمی بسیار کمک کننده است .این کار را خود بیمار با دستگاه مخصوص می تواند انجام دهد و در صورتی که میزان حجم بازدمی کاهش نشان دهد مشخص کننده بدتر شدن اوضاع است ولازم است مراقبتهای ویژه صورت گیرد.

کنترل عوامل محیطی بسیار مهم است لازم است از مواد حساسハتزا مثل گردو خاک منزل –هネای آلوده-دود سیگار و غیره دوری شود.موقع شروع دردهای زایمانی بهتر است داروهای گشاد کننده برونش بعت اثر منفی بروی انقباضات رحمی استفاده نشود.استفاده از کورتون موقع حاملگی معمولا بی خطر است و ندرتا ممکن است باعث زایمان زودرس و نوزاد کم وزن شود.ثئوفیلین معمولا بیخطر است وتنها ممکن است باعث افزایش ضربان قلب جنین و به تاخیر انداختن انقباضات رحمی شود.کرومولین در مطالعات بی خطر بوده و انتی هیستامینها و دکونژستانها هم تقریبا بی خطر هستند. در صورت سزارین از بیحسی اپیدورال بهتر است استفاده شود ود ر صورت نیاز به مسکن از ترکیبات مورفین ومپردハن نباید استفاده شود.

 

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 52
بازدید دیروز : 111
کل بازدیدها : 4595475
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶