دانش تحریر
خبرهایی در خصوص تومورهای سرطانی ، درمان سرطان و تاثیر شفابخش انار در بیماریهای قلبی
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۳ | ۱۹:۳۳ ب٫ظ | تعداد بازدید: 1,553

با تشکر از استاد فیروز شقاقی معاونت محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد

بخاطر احساس مسئولیت و ارسال خبرهای آگاهی دهنده و علمی

تسریع رشد تومورهای سرطانی در شب

منبع : تابناک

دانشمندان آمریکایی دریافتند که همیشه رشد تومورهای سرطانی یکسان نیست و هنگام شب فعالیت آنها در بدن گسترش می‌یابد. این نتایج به مدیریت درمان سرطان کمک می‌کند. به گزارش ایسنا ، محققان موسسه عالی علوم وایزمن به طور اتفاقی زمانی که بر روی ارتباط بین گیرنده‌های مختلف سلولی تحقیق می‌کردند، به این مورد دست یافتند. گیرنده‌های سلولی مولکول‌های پروتئین در سطح سلول یا درون سلول هستند که پیام‌های بیوشیمیایی را دریافت و ذخیره کرده و به سلول‌های داخلی انتقال می‌دهند. محققان طی پژوهش خود بر روی دو دریافت‌کننده خاص توجه داشتند. اولی عامل رشد اپیدرمال EGFR بوده که موجب افزایش رشد و مهاجرت سلولی از جمله سلول‌های سرطانی می‌شود و دومی هورمون استروئید به نام گلوکوکورتیکوئید(GC) است که در حفظ انرژی بدن در طی روز نقش دارد. دانشمندان میزان فعالیت گیرنده‌ها را در موش‌ کنترل کردند. در یک لحظه چندین گیرنده سلولی، پیام‌های بسیاری را دریافت کردند که برخی از این پیام‌ها نسبت به دیگران اولویت داشتند. محققان دریافتند مهاجرت سلول‌ها با گیرنده EGF افزایش یافته و با توقف گیرندهGC، پیام ذخیره شده و انتقال نمی‌یابد. آنها سپس تاثیرات گیرنده EGFR را بررسی کرده و دریافتند این گیرنده در طی شب و زمان خواب بسیار فعال است. این نتایج به درک فعالیت سلول‌های سرطانی با استفاده ازگیرنده EGF و رشد وگسترش آن در بدن کمک بزرگی می‌کند. یوسف یاردن، یکی از محققان این پژوهش اظهار کرد: به نظر می‌رسد زمان در فعالیت سلول‌های سرطانی بسیار مهم است. ما می‌توانیم با مدیریت زمان روشی برای درمان سرطان پیش بگیریم. هر چند این تحقیق درمان جدیدی ارائه نمی‌کند، اما زمان‌بندی درمان با داروهای موجود را نشان می‌دهد.

 اثبات تاثیر گیاه خاکشیر بر درمان سرطان در دانشگاه اصفهان  

منبع : واحد مرکزی خبر

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با شناسایی ترکیبات گیاه خاکشیر و اثرات سمیت سلولی تاثیر این داروی گیاهی بر درمان سرطان را اثبات کردند.رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان امروز گفت: بررسی اثر سایتوتوکسیک ترکیبات ایزوتیوسیانات اسانس و فراکسیون های فرار دانه گیاه خاکشیر بر روی رده های سلولی سرطانی Hela و MCF-7 رساله دکتری عمومی الهام خدارحمی است.دکتر میناییان افزود: این طرح پژوهشی در مدت یک سال به راهنمایی استادان دکتر قدمعلی خدارحمی دکتر غلامرضا اصغری و دکتر فرشید حسن زاده و با ۳۰ میلیون ریال هزینه اجرا شد.دکتر خدارحمی مجری این طرح با بیان اینکه خاکشیر با نام علمی Descurainia Sophia در طب سنتی بسیار استفاده می شود گفت: عصاره اتانولی اندام هوایی و دانه این گیاه قادر است رشد گونه های مختلف سلول های سرطانی را در خارج از بدن( in vitro ) متوقف سازد.

وی هدف از این پژوهش را جمع آوری ترکیبات فرار گیاه و بررسی اثر سمیت سلولی (سایتوتوکسیک ) این ترکیبات روی رده های سلولی سرطان تخمدان ( Hela )وسینه ( MCF-7 ) عنوان کرد و افزود: در این تحقیق دانه خرد شده گیاه به مدت ۱۷، ۲۳ و ۲۸ ساعت با قرار گرفتن در مجاورت آب عمل اتولیز( آزاد سازی ترکیبات فعال) انجام و سپس اسانس فرار هر یک از نمونه ها تهیه و ارزیابی شد.عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: نتایج این پژوهش نشان داد اسانس موجود در عصاره خاکشیر علاوه بر اینکه اثر منفی بر روی سلول های سالم بدن ندارد ، بر روی سلول های سرطانی اثر می گذارد.وی گفت : استفاده همزمان عصاره خاکشیر با داروی دوکسوروبیسین( داروی معمول ضد سرطان) به صورت قابل توجهی در مقایسه با مصرف جداگانه داروی دوکسوروبیسین بقای رده سلولی سرطان سینه را به شدت کاهش می دهد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه داروی دوکسوروبیسین یکی از داروهای پرمصرف شیمی درمانی است افزود : این پژوهش نشان داد اثرات سمیت سلولی عصاره خاکشیر زمانی که به تنهایی استفاده شود کمتر از داروی دوکسوروبیسین است. دکتر خدارحمی تاکید کرد: احتمال می رود ترکیب گیاه خاکشیر به دلیل تجمع داروی ضد سرطان در داخل سلول سرطان بتواند مقاومت چند داروییMDR سلول های سرطانی را مهار و از خارج شدن دارو از سلول های سرطانی جلوگیری کند. نتایج این پژوهش در نشریه بین المللی تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی اصهان که جزو مقالات ISI است پذیرش شده است.

در گفت‌وگو با فارس با یک متخصص طب سنتی مطرح شد

انار و هزاران معجزه درمانی/پیشگیری از بیماریهای قلبی و سرطان با انار

 منبع : خبرگزاری فارس

یک متخصص طب سنتی گفت: انار سرشار از آنتی اکسیدان است و از بروز برخی سرطانها پیشگیری می‌کند، همچنین مصرف آن به کاهش وزن،سلامت دندان، شستشوی معده، و سلامت قلب کمک می‌کند.علی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با خواص دارویی و درمانی انار به عنوان یک میوه پاییزی گفت: این میوه سرشار از آنتی‌اکسیدان است و به همین دلیل در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان‌ها موثر است. این میوه را می‌توانیم به عنوان یک آنتی‌سرطان به خصوص در سرطان‌های پروستات و سینه معرفی کنیم.وی ادامه داد: همچنین این میوه باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود چرا که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند. حسینی ادامه داد:‌ افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مصرف انار را در برنامه خود قرار دهند چرا که مصرف انار به حفظ وزن مناسب و کاهش وزن کمک می‌کند.این متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه انار سرشار از ویتامین C و پتاسیم است ادامه داد: مصرف این میوه به سلامت و تحکیم دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند و برای افرادی که به اسهال دچار شده‌اند مفید است.حسینی تصریح کرد: مصرف روزانه آب انار به کاهش بیماری فشار خون کمک می‌کند و جریان خون رسانی را به قلب بهبود می‌بخشد همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها موجود در آن از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.این متخصص طب سنتی افزود: انار به عنوان یک میوه شست و شو دهنده معده و پاک کننده آن مطرح است و بدبویی دهان و زرد شدن دندان‌‌ها را از بین می‌برد.حسینی ادامه داد: از انار ترش نیز می‌توان در کاهش قند خون و قطع سکسکه استفاده کرد و از انار شیرین در درمان سرماخوردگی، تقویت معده و ریه، رفع حساسیت و مسمومیت، بهبودی درد گوش و گرفتگی صدا و برطرف کردن آبریزش چشم، خارش پوست، خونریزی رحم و کم خونی استفاده کرد. وی با بیان اینکه به ندرت میوه‌ای را مانند انار می‌توان یافت که خواص بسیاری داشته باشد ادامه داد: با وجود تمام این خواص، خوردن انار برای کسانی که به زخم معده و روده دچار شده‌اند مضر است و زیاده‌روی در خوردن آن باعث ایجاد یبوست، ناراحتی‌های معده و گلودرد می‌شود بنابر این افرادی که به ناراحتی‌های ریوی دچارند در مصرف آن باید احتیاط کنند.

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 41
بازدید دیروز : 107
کل بازدیدها : 4601396
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۲۸, ۱۳۹۶