دانش تحریر
در زیر سایه های ارس
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ | ۰۴:۵۶ ق٫ظ | تعداد بازدید: 873

تماشای کناره های رنگ به رنگی که در گستره رود دلربای ارس بوجود آمده ، وجد بی مثالی به دل و روح آدمی می بخشد. وجود درختان براق تبریزی ، بید ها و سنجد های وحشی و بسیاری درختچه های دیگر و گاها آمیختگی انها با شالیزارها و پنبه زارهای این خاک حاصلخیز جلوه های جذاب بی نظیری به سرزمین افسونگر مغان داده است . آسمان آبی ارس همیشه پروازگاه گونه های مختلف پرنده گانی است که در فصول مختلف حیات وحش خود را در آن بسر می برند.

شادمانه ترین لحظات هنگامیست که انبوهی از پرندگان دریایی با آواز مخصوصشان همانند امواج شورانگیز یک سمفونی بر بالای رود اوج می گیرند. صرفنظر از سایر مناطق ساحلی ، ارس یا همان خان آراز در باروری و تعالی بخشهای وسیعی از دشت باستانی مغان نقش برجسته حیاتی داشته است . ازدهه چهل ، پس از احداث سد میل مغان در بخش اصلاندوز و حفر و ایجاد کانالهای آبیاری و متعاقب آن راه اندازی شرکتهای غول اندام کشت و صنعت ، دامپروری و احداث کارخانه های بزرگ قند و لبنیات و پنبه و باغهای وسیع با انواع درختان میوه ، خاک تاریخی مغان ، جان تازه ای به خود گرفت که این تازه گی به لحاظ زیبایی با توجه به تناوب و تنوع کشتها خود را همواره حفظ نموده است .

در مغان ، تماشای مناظر بیشتر نزدیکی شامگاهان دل می انگیزد و می چسبد. آنگاه که آفتاب سرخ و سوزان به خواب میرود و بادهای ملایم بهاری کشت زارهای گندم ، علفزارها و گلریزهای آن را شانه می کشد، هیجانات و احساسات شاعرانه و متفکرانه پر مایه ای به آدمی دست می دهد و بی گمان روح را لطافتی بی مانند می بخشد.

جریان خون در رگ انسان ساحلی بی درنگ به جریان آب رود بسته است. زندگی و دامنه های باردار آن در پهنای مغان مدیون دایمی رود همیشه جاری ارس می باشد. آن رود که از کوههای آرارات ترکیه سرچشمه می گیرد و عاقبت به بزرگترین دریاچه جهان خزر، می ریزد.

rod aras2

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 52
بازدید دیروز : 111
کل بازدیدها : 4595475
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶