دانش تحریر
عفونت هلیکو باکتری پیلوری(H. Pylori)
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۳ ب٫ظ | تعداد بازدید: 570

نویسنده : دکتر بابک نیرومند متخصص داخلی و عضو افتخاری کمیسیون پزشکی آرزو

هلیکو باکتری یک نوع باکتری است که بیش از ۵۰%مردم جهان را آلوده کرده است . عفونت هلیکو باکتری پیلوری با التهاب معده و دوازدهه قسمت ابتدایی روده ی کوچک همراه است . این باکتری قادر است در محیط اسیدی معده که برای هضم غذا ضروری است زنده مانده , به لایه سطحی معده و دوازدهه نفوذ کرده و سبب التهاب ناحیه گردد . هلیکو باکتری پیلوری شایعترین علت زخم معده و گاستریت (التهاب معده) است . ۱۰%افراد آلوده دچار زخم معده و اثنی عشر می شوند . حتی ممکن است خطر سرطان معده نیز در افراد آلوده افزایش یابد .

هلیکو باکتری پیلوری بطور شایع در کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه یافت می شود میزان عفونت در ایالات متحده آمریکا بین ۲۰تا ۳۰% است اما آلودگی در بعضی مناطق تا ۸۰% نیزشاید برسد . آزمایش تشخیصی عفونت با این میکروب در خون- مدفوع یا نمونه هوای تنفسی افراد انجام می شود . همچنین بیوپسی(biopsy) (برداشتن کوچکی از بافت معده در حین آندوسکوپی) یک راه تشخیصی است . برای درمان این عفونت یک دوره ی ۱۰تا ۱۴ روز با آنتی بیوتیک و داروهایی که میزان اسید معده را تا پایینترین سطح کاهش می دهند توصیه می شود .

پیشگیری – رعایت بهداشت فردی اولین قدم برای کاهش انتقال این عفونت بین افراد جامعه است . به ویژه افرادیکه در تهبه غذا چه در خانه چه در مکانهای عمومی فعال هستند نقش آشکاری در گسترش عفونت دارند . در واقع این عفونت بطور شایع در گروههای جمعیتی که با فقر و نداری دست به گریبان بوده و به آب و سایر منابع غذایی بهداشتی دسترسی کافی ندارند دیده می شود . بنابر این افزایش استانداردهای زندگی و مصرف آب سالم درکاهش عفونت بسیار موثر است

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 52
بازدید دیروز : 111
کل بازدیدها : 4595475
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶