دانش تحریر
پمپ بنزین قدیم چگونه و چرا بوجود آمد ؟
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۰ ب٫ظ | تعداد بازدید: 972

پمپ بنزین قدیم چگونه و چرا بوجود آمد ؟

نوشته شده توسط سعید مجردی

saeedmojarradi@outlook.com

حاج رشید پیرمقدم نامی آشنا برای پارس آبادی هاست. البته همه او را با نام رشید می شناسند. پای صحبت ایشان نشستیم تا از خاطرات خود بگوید. حاج رشید میگوید که شرکت پرسیون برای تامین سوخت خود نیاز به گازوئیل و نفت سفید داشت. در سالهای ۱۳۳۰ الی ۱۳۳۵ این شرکت و شرکت شیار با سختی تمام در عمران و آبادانی دشت مغان فعالیت داشتند. حاج رشید در سال ۱۳۳۱ در ابتدای کانال قدیم واقع در نزدیکی تپراق کندی با بشکه ها و حلب های مخصوص نفت و گازوئیل توزیع میکرده است.

 

شرکت پرسیون از طریق مزایده توزیع نفت را به تبریزی ها واگذار میکند. آنها درسال ۱۳۳۵ در همین محل پمپ بنزین قدیم شروع به ساخت و ساز می کنند و آجر و مصالح را از تازه کند می آورند. به دلایلی آنها نمی توانند کارشان را ادامه دهند تا اینکه کار توزیع را رها کرده و دشت مغان را ترک می کنند. آقای رضا کتابچی تغییرات اساسی در پمپ بنزین انجام میدهد و بدینوسیله صاحب اولین شرکت توزیع نفت و گازوئیل در دشت مغان می شود.حاج رشید می گوید سوخت را از طریق ماشین های ماکروس از اردبیل می آوردیم و حمل سوخت بصورت بشکه ای و یا بصورت حلبی های مخصوص انجام می گرفته است.

 

حاج رشید در مورد نحوه تشخیص میزان سوخت پمپ بنزین می گوید موجودی سوخت را از طریق شمارش بشکه ها میدانستیم. ابتدا ۱۰ بشکه می چیدیم بعد روی آن ۹ بشکه و همینطور بالا میرفت و از طریق شمارش بشکه ها مقدار موجودی آنها را بدست می آوردیم. وی می گوید ابتدا ۵۴۵۰ عدد بشکه حامل انواع سوخت و ۲۰۰۰۰ حلب به این پمپ بنزین آوردیم. پمپ بنزین قدیم در عمران و آبادانی این منطقه نقش بسزایی داشته است. حاج رشید که در سالهای ۱۳۶۰ و ۱۳۶۳ دوبار به خانه خدا مشرف شده است و دوبار نیز به زیارت عتبات عالیه در کربلا عزیمت کرده است در این خدمت نقش موثرتری داشته است و اکنون نیز اگرچه در سال ۱۳۷۴ بازنشسته شده است با خاطراتش زندگی می کند. او اکنون خیلی بشاش و خنده رو است. با روحیه کاری حرف می زند و می گوید من برای دشت مغان خیلی زحمت کشیده ام. چیزی که برای ما اهمیت داشت صحبت با کسی بود که سالهای سال در عمران و آبادانی دشت مغان نقشی بسزا داشته است. کاری که دیگران نتوانستند ادامه دهند او و دوستانش ادامه دادند و اکنون اگرچه پمپ بنزین های دیگری در منطقه فعالیت دارند هنوز آثار وجود پمپ بنزین قدیم در دشت مغان خودنمایی می کند. لازم به ذکر است حاج رشید اکنون مدتی است دارفانی را وداع گفته و به رحمت ایزدی پیوسته است. روحش شاد باد .

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 52
بازدید دیروز : 111
کل بازدیدها : 4595475
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶