دانش تحریر
رضا صلحی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته رباتیک دانشگاه اهر و غلبه بر معلولیت جسمی
تاریخ انتشار: جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۰ ق٫ظ | تعداد بازدید: 5,765

روز پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ در وقت استراحت بین دو کلاس در محوطه دانشگاه آزاد اهر فرصتی پیش آمد بصورت کاملا اتفاقی با یک دانشجوی موفق که معلولیت جسمی مادرزادی دارد و اهل روستای انداب از توابع اهر است آشنا شوم. رضا صلحی جوان ۲۵ ساله که با معلولیت بالایی که دارد با همه مشکلات جسمی و عوارض ناشی از آن توانسته است با موفقیت خودش را بالا بکشد و اکنون ترم سوم رشته رباتیک در مقطع ارشد است. دانش آموزان و دانشجویان ما باید توجه کنند که چه انسانهای بزرگی با قلبهای رئوف و مهربان و با نیتهای پاک علیرغم مشکلات جسمی که دارند چنین به مدارج علمی و موفقیت می رسند. از وی خواستم اجازه دهد مصاحبه ای ویدیویی با وی داشته باشم. آخر اینگونه انسانها را باید به همه شناساند. باید فرصت مطرح شدن این استعدادهای بزرگ را برای آنها فراهم کرد. شاید مشکلات محیط و پیرامون ما را از دیدن واقعیت بزرگی مثل رضا غافل کرده است. هزاران معلول اکنون در کنج خانه هایشان نشسته اند و خیلی کمتر می توانیم افرادی نظیر رضا را پیدا کنیم که علیرغم فشارهای جسمی و محدودیتهای بدنی توانسته اند با اراده قوی بر مشکلات فایق آیند.اینها می توانند هم برای معلولان و هم برای ما که حداقل از نظر جسمی سالم هستیم الگویی باشند.

Reza-Solhi-Andab

متن گفتـــگو با رضـــا صلـــحی  دانشجوی کارشنـــاسی ارشـــد رشته ربــاتیــک را در ذیل از زبان خود ایشان نقل کرده و انتظار داریم در صورت امکان فایل ویدیویی گفتگو  با ایشان را دانلود کنند و ببینند. دیدن نحوه سخن گفتن و ادای مطلب توسط رضا تاثیر بسیار دارد و انسان را متحول می کند.رضا صلحی ساکن انداب هیچ آرزویی ندارد. او می گوید من چه آرزویی می توانم داشته باشم ! اما دلش می خواهد شغلی ساده پیدا بکند. مسکن ساده ای داشته باشد و برای دکتری برنامه ریزی دارد.

 رضا می گوید : ” من در روستای انداب درس می خواندم. پدرم من را در آغوش می گرفت و مدرسه می برد. من نمی توانستم راه بروم. پدرم مرا می گذاشت روی صندلی و بعد از تمام شدن درس می آمد مرا می آورد خانه .سوم را که تمام کردم چنین به نظر می رسید که دیگر من نخواهم توانست درسم را بخوانم. خواستند مرا در خانه بگذارند تا دیگر ادامه تحصیل ندهم. غیر از من یازده نفر دانش آموز وجود داشت. همه آنها را بردند برای آزمون مدارس نمونه دولتی . نمونه دولتی که خوابگاه هم دارد و شبانه روزی است. به من اجازه ندادند. گفتند که بخاطر شرایط جسمی ام نمی توانم بخوانم. من تا راهنمایی در انداب درس خواندم و آمدم اهر. در اهر با حضور من در مدرسه موافقت نکردند. گفتند امکان ادامه تحصیل ایشان وجود ندارد. آقای صادق علیزاده که نه سال در روستای ما در انداب معلم ما بود اصرار کرد که رضا می تواند درس بخواند. بچه های دیگر هیچکدام نتوانستند ادامه تحصیل بدهند ولی من توانستم تا این مرحله خودم را برسانم.در کارشناسی ارشد رشته رباتیک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر تحصیل می کنم .در مقابل این سئوال که رضا آرزویت چیست ؟ می گوید : من چه آرزویی می توانم داشته باشم. فقط سلامتی. من به آرزویم رسیده ام. فقط آرامش داشته باشم. یک زندگی آرام داشته باشم. دیگر چیزی نمی خواهم. انشااله در مقطع دکتری نرم افزار خواهم خواند.رضا از اینکه یکی از همکلاسانش از دکتری قبول شده با خلوص نیت اظهار خوشحالی می کند و می گوید: واقعا خوشحال شدم به وی ایمیل زدم و اگر ارتباطی با ایشان داشته باشم و اگر یک کار ساده ای هم پیدا بکنم برای ادامه تحصیل در دکتری برنامه ریزی خواهم کرد. “

رضا صلحی در حال حاضر ترم سوم کارشناسی ارشد است و در کنار آن برای یادگیری اندروید در مرحله تخصصی مطالعاتی دارد. برای رضا آرزوی موفقیت داریم. از کسانی که می توانند برای رضا شغلی در شان و منزلت ایشان پیدا کنند درخواست همکاری داریم. از دکتر نادر اسدی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی اهر که انصافا شاهد تحولات بزرگ در این دانشگاه با مدیریت علمی ایشان هستیم می خواهیم هر کمکی که می توانند برای این دانشجو در نظر بگیرند. تشویق چنین دانشجویی می تواند یکی از بزرگترین هدیه دانشگاه آزاد برای این دانشجو باشد.

مسئولان اداره کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی را برای ایجادشرایط مناسب برای کار برای این دانشجوی موفق با معلولیت جسمی فرا می خوانیم. آنها حتما با دیدن موفقیت این دانشجو با وجود معلولیت شدید جسمی بر اساس آرمانها و رسالتی که این اداره کل دارد اقدامات مناسب مبذول خواهند داشت.

ویدیوی گفتگو با رضا صلحی دانشجوی مقطع ارشد رشته رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

تهیه گزارش : سعید مجردی دانشجوی مقطع ارشد رشته آموزش زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

توجه : پس از یک بار پخش در مراحل بعدی مشکل LOAD  حل می شود و این به سرعت اینترنت شما بستگی دارد.

 

 1. رضارنجبر ج   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  سلام و خسته نباشید
  برای ایشان آرزوی موفقیت از خداوند متعال دارم.

  باتشکر

 2. اکبر از پار   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  دوست گرامی این همه پشتکار شما تحت تاثیر قرارداد مرا چرا که من گاهی چیزهای خیلی کوچک را در زندگیم بهانه میکنم و از انجامش سر باز میزنم ولی با دیدن پشت کار شما از خویشتن خویش شرمنده شدم امید آن را دارم خداوند به شما عزت و جزای خیر دهد چرا که شایسته تقدیر هستین و به معلمتان که مشوق شما بودند و پدر و مادرتان عزت و سعادت اخروی عطا فرمایند.

 3. سپهر از ارد   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  با سلام. دوست عزیز خدا شما را موفق و موید بکند. خوشا به حال افرادی به پشتکاری شما.

 4. از لندن roya   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  دوست عزیز شما باعث افتخار هستین. امیدوارم روزی برسه PHD هم بگیری.

 5. از تهران. Nas   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  سلام
  با آرزوى موفقیت
  حیرانم به پشتکار ایشان

 6. دکتر فصیحی   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  باسلام!
  معلولیت محدودیت نیست٬ با آرزوی موفقیت برای آقای صلحی.

 7. افشار از ته   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  احسنت به شما و تاسف برای ما

 8. بابك از پار   آبان ۳۰, ۱۳۹۳  

  دوست گرامی جنابعالی می توانید به خودتان افتخار کنید که با این همه مشکلاتی که دارید به مرتبه علمی بالایی دست یافتیدو ماها باید انسانهای بزرگی مثل شما را نماد پشتکاری ، صبر و شکیبایی قلمداد کنیم . امیدوارم به تمام آرزوهایت برسی.

 9. نازلی از ته   آذر ۱, ۱۳۹۳  

  به هرچه که اراده کنیم، می توانیم آن را انجام دهیم و مهم نیست که در آغاز تا چه اندازه نشدنی به نظر می رسد
  با ارزوی بهترینها برای شما

 10. برات پيري ا   آذر ۱, ۱۳۹۳  

  اول از همه تلاش های شبانه روزی آقای مجردی عزیز تشکر و قدردانی میکنم که چنین افراد نخبه را به جامعه معرفی می نمایند تا الگویی باشند به دیگران. دوم اینکه واقعاً پشتکار و اراده آهنین آقا صلحی واقعاً الگویی است برای آنان که معلولیت را محدویت می دانند آرزوی سلامتی برای آقا رضاعزیز و دوست داشتنی

 11. رادین از پا   آذر ۱, ۱۳۹۳  

  رادین هستم از پارساباد تبریک میگم اقای صلحی افرادی همچون شما مایع غرور مملکت هستن افرادی رو داریم از نظر اعضا سالمن اما فقط باعث سلب اسایش مردم هستن احسنت برشما .

 12. عزیززاده ا   آذر ۱, ۱۳۹۳  

  معیار انسانهای بزرگ به ارده و همت آنهاست و شما مصداق بارز این جمله هستید.

 13. خانعلی بلـ   آذر ۱, ۱۳۹۳  

  این پیام توسط استاد خانعلی بلوط زاده از طریق گوشی همراه هوشمند ارسال گردیده است:
  با تشکر از همکارودوست اخلاق مدار،دلسوز ودردآشنای همه دردمندان مدیرعامل موسسه پیشرو آرزو جناب آقای سعید مجردی عزیز .از اینکه درهرلحظه زندگی چه درمحیط مقدس تعلیم وتربیت وچه درفضای مجازی وچه درعرصه دانشگاهی دستگیرنیازمندان ومشتاق رویاندن امیددر دل انسانهای پاک ومحرومی هستیدکه درد محرومیت را با تمام وجود لمس میکنند.این همه خدمت بی منت جنابعالی در عرصه نوعدوستی بدون تردید باقیات صالحات درنزد خداوند متعال والگویی شایسته وحسنه برای تمام قلوب نوعدوستی است که درد نیازمندان جامعه را درد خود میدانند.وجود شما وهمکاران فداکاردرموسسه آرزودرحمایت از بیماران سرطانی نعمت بزرگی است که خداوند متعال برای کاهش رنج بیماران مذکور در منطقه عطا نموده است.با تمام وجود درمقابل اینهمه عطوفت،مهربانی وانسانیت سرتعظیم فرود می آورم واز خیرخداوند متعال میخواهم درعصرخشونت زده امروز بنده وتمام دوستان همفکررا ادامه دهنده وپشتیبان شما قراردهد واراده مهندس صلحی عزیز رااستوارتروراهگشا به همه جوانان وطن قراردهد.دست مریزاد

  • سعید مجردی   آذر ۱, ۱۳۹۳  

   دوست عزیزم استاد بزرگوارم جناب بلوط زاده
   شرمنده واژگان زیبایتان هستم شما هم استاد بنده و هم شایسته ستایش هستین بخاطر همه زحماتی که برای ارزو متحمل شده اید ممنون و اجرتان با خدا

 14. شهناز   آذر ۱, ۱۳۹۳  

  شهناز از استرالیا
  با تشکر از آقاى سعید مجردى، براى تهیه این گزارش.
  احسنت به شما آقاى رضا صلحى.برایتان از خداوتد متعال سلامتى و موفقیت هاى روز افزون آرزومندم.
  خدا پشت و پناهتان.

 15. رضا صلحی   آذر ۲, ۱۳۹۳  

  با سلام تشکر می کنم از آقای مجردی دوست گرامی و از همه ی دوستانی که به من نظر لطف دارند تشکر می کنم امیدوارم لیاقت این همه لطف را داشته باشم آرزو میکنم همه ی شما در زندگی شاد و موفق باشین ممنون از همه رضا

 16. مسعود رحيم    آذر ۲, ۱۳۹۳  

  سعید جان ضمن ارج نهادن به اقدام ارزنده جنابعالى در معرفى اقاى رضا صلحى از سرزمین مادرى بنده، تلاشهاى ارزشمند هم ولایتى اقاى صلحى در خور تحسین میباشد.
  براى ایشان از خداوند سبحان مزید توفیقات ارزومندم.
  توفیق یارتان باد و ایام عزت مستدام
  مسعود

  • سعید مجردی   آذر ۲, ۱۳۹۳  

   استاد بزرگوار پروفسور مسعود رحیم پور افتخار مردم ایران و از جمله کسانی که دانشجویانتان در هر کجای دنیا باشند به شما افتخار می کنند. پیام شما از آنسوی مرزها برای ما افتخار و برای رضا سربلندی آورد. اخلاق و کردار شما در همه سالهای گذشته در اذهان دانشجویانتان ماندگار شده است. آری رضا صلحی این دانشجوی بزرگوار و هم ولایتی حضرتعالی با همه محدودیتهای جسمی که داشته است با اراده بلند قامت خودش توانسته است بر مشکلات فایق آید. بنده با تهیه این گزارش خواستم به جوانانمان نشان دهم واقعیتهای بزرگی مانند رضا وجود دارند. از آنها درس بگیریم. همچنین از کسانی که در توان دارند برای اینگونه افراد شرایط کار و تلاش فراهم آورند و حتما میدانم پس از این گزارش چنین خواهد شد. بار دیگر از استاد عزیزم دکتر مسعود رحیم پور که در سالهای دور در دانشگاه ملی تبریز استادبزرگوار بنده بودند بخاطر اهمیت دادن به موضوع موفقیت رضا تقدیر و تشکر می نمایم. زنده باشین و سلامتی شما آرزوی همه دانشجویان و هموطنان شماست.

 17. افشین بیاب   آذر ۲, ۱۳۹۳  

  سلام. رضا عزیز فیلم گفتگوی شما را با دوست بزرگوارم آقای مجرد دیدم و از خودم و(منیتی) که طی این سالهابرای خودم توافکارم ساخته بودم خجالت کشیدم وقتی که بزرگی و سادگی دلت را در حرف هایت دیدم غبطه خوردم. رضا جان وقتی سختیهایی که طی این سالها باهاش درگیر بودی را شنیدم با سختیها و مشکلاتی که خودم تو این سالهایی که ورزش قهرمانی میکردم مقایسه میکنم برای خودم خندم میگیرد. رضا جان موقعی که درباره آرزوها و خواستهایت از زندگی حرف میزدی فهمیدم که از مسیر اصلی زندگیم خیلی دور شدم. دوست و برادر عزیزم درست است که شما معلولیت جسمی را از خداوند هدیه گرفتید ولی در عوض خدا به شما هدف، پشتکار و مهمتر از همه یک دل بزرگ و پاک هدیه کرده که همیشه باید قدردان این نعمت های بزرگ خداوند بود.

  • سعید مجردی   آذر ۲, ۱۳۹۳  

   جناب آقای افشین بیابانگرد. رشادتها و قهرمانی های شما در میادین قهرمانی کشتی در جهان و افتخاراتی که برای میهن ما آوردید شایسته تقدیر و تشکر است. چقدر زیباست حضرتعالی در مقابل اراده و تلاش علمی رضا ، صرفنظر از معلولیت هایی که دارد توانسته است گامهای ارزشمند تحصیلی کسب نماید ، تواضع و فروتنی نشان می دهید.درود بر شما با اخلاق پهلوانی و بخاطر شایستگی های نفسانی تان و بخاطر اینکه علیرغم محدودیت وقت تان در این خصوص برای رضا صلحی بزرگوار پیام گذاشتید. ایشان حتما خوشحال خواهند شد که حضرتعالی نیز در کنار هموطنان بزرگوار برای ایشان پیام مهر و دوستی فرستادید. زنده باشید و پایدار و همیشه در میادین قهرمانی برای این سرزمین افتخار کسب نمایید. با بهترین آرزوها مجردی

 18. اهو   آذر ۲, ۱۳۹۳  

  سلام
  خدایا شکرت
  فقط همین و بس
  موفق باشید

 19. شهاب رضازا   آذر ۲, ۱۳۹۳  

  آقا رضا ی گل ازدانشجویان با پشتکار که بنده در بیش از یک دهه تدریسم مشاهده کردم ،این بشر دارای احساسی پاک واز نوادر روزگار است ودر تحصیل بی نظیر،دوستت دارم رصا جان وبرایت ارزوی توفیق روز افزون دارم…

  • سعید مجردی   آذر ۳, ۱۳۹۳  

   استاد بزرگوار از اینکه در تربیت و پرورش علمی رضا متحمل زحمات شده اید به شما خسته نباشید عرض می نماییم و از اظهار لطف شما به این بنده سخت کوش الهی تقدیر و تشکر می کنیم.

 20. رضا صلحی   آذر ۳, ۱۳۹۳  

  با عرض سلام به همه ی شما عزیران
  من از همه شما که این همه لطفی که برای بنده حقیر دارید تشکر می کنم امیدوارم که لیاقت جبران را داشته باشم از آقای مجردی عزیز بابت همه چیز ممنونم از استاد عزیزم آقای دکتر رضازاده که حق زیادی برگردن من دارند تشکر و سپاسگزارم ایشان والاترین انسان در زندگی من هستند
  و من در زندگی مدیون استاد عزیزم هستم برای ایشان آرزوی سلامتی و توفیق از ایزد منان را دارم و از افتخار کشورمان آقای افشین بیابانگرد و آقای دکتر مسعودرحیم پور ممنونم و برای ایشان آرزوی موفقیت دارم.

 21. اکرم لطفی   آذر ۷, ۱۳۹۳  

  استاد ارجمند جناب آقای سعید مجردی
  با مطالعه مصاحبه زیبایتان بسیار خرسند و شاد شدم. چند سال پیش نیز تقریبا در همین ایام مقاله زیبای «ویلچرنشین سرزمین هنر» شما در مورد هنرمند همشهریمان استاد رضا افشارپور متخلص به افشار در نشریه «تامین» چاپ شده بود که ایشان نیز همچون همین عزیز؛ بقول شاعر خیاویمان «گؤزل لرین گؤزلی ، شاهکارِ خلقت» می باشند.
  در همین موقعیت فرصت را مغتنم شمرده ضمن تشکر از حضرتعالی، برای هر دوی این عزیزان موفقیت، سربلندی و شادکامی آرزو مینمایم و آرزو دارم بهزیستی آذربایجان شرقی لا اقل در این ایام که نزدیک به ۱۲ ـ آذر؛ روز جهانی معلولین می باشد زحمات توانفرسای این عزیزان را ارج نهاده و تجلیل و تکریم نماید
  اکرم لطفی از تبریز

 22. ياشار مجرد   آذر ۹, ۱۳۹۳  

  رضای عزیز برایت آرزوی موفقیت دارم

 23. سریه مجردی   آذر ۲۵, ۱۳۹۳  

  من از اراده قوی شما حیرت زده شدم.موفق باشید
  ازپارس اباد

 24. مرتضی جهان   اسفند ۱۹, ۱۳۹۳  

  انکه ایان دارد گام بر میدارد بدون انکه در غم نتیجه باشد. جناب مهندس صلحی ایمان شما را که نشان میدهد معلولیت هرگز محدودییت نیست می ستایم .امیدوارم سمبل و الگویی برای دیگران و بخصوص مددجویان عزیز باشید.همچنین از برادربسیار بزرگوار جناب مجردی به لحاظ شرافت انسانیش سپاسگزاری و کمال امتنان را می نماید.

  • سعید مجردی   اسفند ۱۹, ۱۳۹۳  

   جناب مرتضی جهانبخش از زحمتکشان عرصه سلامت و بهداشت
   ایمان راسخ داریم زحمات شما نیز هرگز در گذار زمان از یاد و خاطره مردم منطقه محو نخواهد شد. امید که بزودی بار دیگر شما و خانواده محترم پس از فراغت از تحصیل در خدمت این سرزمین باشید و حتم داریم چنین خواهد شد. زنده باشین

 25. مرتضی فصیح   فروردین ۲۰, ۱۳۹۴  

  سلام آقارضا بنده هم براتون آرزوی موفقیت وشادکامی درتمام مراحل زندگی را از خداوند متعال مسالت مینمایم/

 26. مرتضی فصیح   فروردین ۲۰, ۱۳۹۴  

  سلام جناب آقای مجردی استاد عزیز وبزرگوار بنده که زحمت میکشین چهره های موفق شهر مون مثل آقا رضارو معرفی میکنین

 27. رضل صلحی   مهر ۲۲, ۱۳۹۴  

  من که از روز تولد با معلولیت زندگی کردم در دوسالگی دکترهایی که پزشک معالج من بودند از راه رفتن من نا ا مید شدند و گفتند تا آخر عمر نمی تونه راه بره من دیگه داشتم برزگ می شدم و موقع مدرسه رفتنم شده بود و باید به مدرسه مس رفتم در روستا ثبت نام کردم و دو هفته پدرم در آغوشش مرا به مدرسه برد بعد از دو هفته مدیر مدرسه خانم … پدرم را صدا زد مدرسه و گفت این نمی تونه راه بره همش می خوره زمین تاکی می خواهی در آغوش بیایی نمی تونه درس بخونه خلاصه با هزار دلیل بحران گفت باید اخراج بشه و کرد من در اون سال در خانه ماندم سال بعد یک مدیر جدید بنام خانم … آمد اون هم با در خوندن من موافقت نکرد ولی دید که من ناراحت می شود مرا معرفی کرد به مدرسه اسنثنایی و گفت بره اونجا یه چیزهایی یاد بگیره من پدرم برد در اونجا مرا تست کردند حدود دو ساعت بعد گفتند این خیلی با هوش و نباید در ایجا درس بخونه و بره مدرسه عمومی و از اون به من نامه دادن و اومدم در روستا درس خواندم هیچ وقت معلولیت واسه موفق شدن مانع نیست و این آدمها هستند که محدودییت ها را می سازند من الن یک فوق لیسانس هستم ولی وقتی مردم تویه خیابون مرا می بینند فکر می کنند که من دیوانه هستم و به من پول های ۲۰۰ تومانی یا ۱۰۰ تومانی می خواهند بدهند و من یک لبخندی می زنم و رد می شم یه روز تویه خیابان راه می رفتم یکی جلوم گرفت و از جیبش یه اسکناس در آورد که به من بده گفتم می خوام چیکار گفت برو پفک بخر گفتم برو خودت بخر من در این زمینه خیلی خاطره دارم که اگه بنویسم میشه یه کتاب

 28. جابر اوچلا   آذر ۲, ۱۳۹۴  

  سلام به رضا .افتخار دیار ارسباران .

 29. اعظم طالبی   آذر ۳, ۱۳۹۴  

  دوست خوبم بهت افتخار میکنم ..امیدوارم در تمام مرحل زندگیت موفق وکوشا باشی……

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 75
بازدید دیروز : 110
کل بازدیدها : 4593994
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶