دانش تحریر
یادمان شادروان غفار برزگر معلم دلسوز و نگاهی به زندگینامه این مرد فراموش نشدنی
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ | ۰۵:۲۱ ق٫ظ | تعداد بازدید: 182

پنجمین سالگرد درگذشت معلم دلسوز غفار برزگر خزانه دار و عضو هیئت مدیره آرزو گرامی داشته شد

پنجمین سالگرد درگذشت معلم دلسوز غفار برزگر خزانه دار و عضو هیئت مدیره آرزو گرامی داشته شد . این مراسم که با حضور اعضای مؤسسه آرزو ، خیرین و داوطلبان و خانواده این مرد شریف و دلسوز برگزار گردید با سخنرانی آقای مجردی مدیر عامل ( وقت ) و اجرای نمایش نمادین هنرمند پارس آبادی آقای محمد رزمی و هنرمند دیگر آقای شفیعی ادامه یافت. در این مراسم مداح اهل بیت (ع) آقای تقی زاده با مدیحه سرایی در باره آقا امام حسین ( ع ) یاد و خاطره خیر بزرگوار و زحمتکش شادروان غفار برزگر را گرامی داشت. این مراسم با حضور مدعوین و اعضای مؤسسه آرزو و خانواده مرحوم غفار برزگر ، همسر و مادر این عزیز از دست رفته و برادران و خواهران ایشان بر سر مزار این معلم فراموش نشدنی و زیارت آرامگاه استاد خاتمه یافت.

توضیح : غفار برزگر یک انسان بزرگوار و معلمی دلسوز بود که بنده بر حسب وظیفه ذاتی که بر عهده داشتم در طول دوران مدیریتم از سال ۱۳۶۹ لغایت ۱۳۹۵ در سالگرد این مرد بزرگ در موسسه همواره از ایشان یاد کردم. در سال ۱۳۹۵ این مهم انجام نشد اما یاد و خاطره غفار برزگر و برزگرهای بیشتر که با عشق خدمت کردند در قلب مردم جاریست.

انسانها هرگز نمی توانند با توسل به شیوه های مختلف و بهرطریق ممکن جاودانه شوند. خلوص نیت و عشق پایدار به بشریت است که خداوند متعال در نهاد اینگونه افراد به امانت گذاشته است و تنها در صورت ابراز خالصانه اینگونه احساسات و عمل به آن می توان جاودانه شد و غفار برزگر از اینگونه انسانها بود.

زندگینامه و بیوگرافی شادروان غفار برزگر خزانه دار و عضو هیئت مدیره آرزو در سالهای ۱۳۸۹-۱۳۸۶

نویسنده : سعید مجردی عضو هیئت مؤسس و مدیر عامل آرزو ( در سالهای ۱۳۸۶ الی ۱۳۹۵ )

غفار برزگر فرزند یوسف در سوم خرداد ۱۳۴۷ در روستای ایران آباد از توابع شهرستان پارس آباد دیده به جهان گشود. وی ابتدایی را در همان روستا تحصیل کرد و برای ادامه تحصیل در دوره راهنمایی در پارس آباد ثبت نام کرد و به مقطع بالاتر علمی دست یافت. غفار دوره دبیرستان را در هنرستان کشاورزی در سراب به اتمام رساند . وی به درس خواندن اهمیت زیادی می داد و در میان همکلاسی ها و معلمانش به دانش آموز سخت کوش و مقید به اخلاق و نیکوکاری مشهور بود. غفار از تربیت معلم تبریز قبول شد و پس از دو سال تحصیل در رشته حرفه و فن فارغ التحصیل گردید و بعنوان معلم کار خود در مدارس پارس آباد را آغاز کرد.

غفار برزگر همواره معلمی خوش خلق و وارسته بود. او با کرداری نیک همه دانش آموزان را شیفته خود کرده بود و در عین حال از تدریس و خدمت به انسانها لذت می برد و برای دانش آموزانش الگو و اسوه بود . سایر همکاران این معلم دلسوز نیز از رفتار و کردار ایشان درس می گرفتند. جابر برادر غفار در باره خصوصیات ایشان می گوید : ” غفار فردی دلسوز بود و همواره سعی می کرد مشکلات مردم و بستگان را حل کند. غفار در دوران نوجوانی هم این خصلت را داشت . وی در دوران مدرسه معمولا تغذیه خود را نگه می داشت و وقتی کسی احتیاج پیدا می کرد با خوشرویی آن را می بخشید. “

مرحوم غفار برزگر در دوران نوجوانی و جوانی علاقه زیادی به نقاشی و شعر داشت. او همواره به پدر و مادر خود احترام می گذاشت و تا آخرین روز زندگی خودش از پدرش که از سال ۱۳۶۹ با بیماری دست به گریبان بود مراقبت و نگهداری کرد و اورا مرتب برای درمان به نزد پزشک و به بیمارستان می برد و وظیفه فرزندی خود را به نحو احسن ادا می کرد.

غفار که در سال ۱۳۷۲ ازدواج کرده بود برای خانواده نیز همسری مهربان و برای فرزندانش هانیه و حنانه پدری فداکار بود.

غفار برزگر در سال ۱۳۸۶ با سعید مجردی که همکار فرهنگی بود از نزدیک آشنا شد و این دوستی به همکاری در مؤسسه آرزو منجر شد. در اوایل تاسیس آرزو ، غفار برزگر در جلسات پی در پی که تشکیل می یافت با شور و علاقه زیاد شرکت می کرد و به علت استعداد و توانایی این معلم بزرگوار و دلسوز وی بعنوان خزانه دار و عضو هیئت مدیره آرزو معرفی و انتخاب شد.

غفار از همان بدو ورود به آرزو در تقویت سیستم اداری و زیرساختهای مالی و حسابداری آرزو نقش اساسی ایفا کرد. مجردی مدیر عامل( وقت ) آرزو در باره شخصیت غفار برزگر می گوید : ” شخصیت خیرخواهی آقای برزگر در فرآیند تشکیل این موسسه بسیار تاثیرگذار بود. ایشان چهارمین نفر بودند که وارد مؤسسه آرزو شد و با ورود ایشان به آرزو روند اقدامات برای رسمی شدن مؤسسه شدت گرفت . همه ما میدانیم که حضور ایشان تا چه اندازه موجب تسریع در رشد و توسعه مؤسسه گردید. چنین بود که وقتی مجوز آرزو اخذ شد دیگر استاد برزگر در این دنیا نبود و دارفانی را وداع گفته بود. پایه گذاری بخش مالی مؤسسه آرزو ، تحریر دفاتر مالی و پرداختن به شفاف سازی ، ترغیب همکاران فرهنگی به عضویت و کمک به مؤسسه آرزو از جمله اقدامات این بزرگوار بود. “

شادروان غفار برزگر با مددجویان سرطانی تحت پوشش آرزو برخوردی خداپسندانه داشت و خدمت به این قشر را وظیفه انسانی و الهی خود می دانست . مرحوم گنجی از مددجویان تحت پوشش آرزو در باره اخلاق و کردار غفار می گوید : “آقای برزگر در دفتر مؤسسه مشغول فعالیت بود . قرار بود برای بنده چک بانکی صادر شود. وی چک بانکی را سریعا تهیه و اولین چک آرزو برای حمایت از بنده را نوشت. آقای غفار برزگر انسان شریف و بزرگوار بود. همواره با خوشرویی برخورد می کرد. “

غفار برزگر به سرنوشت مؤسسه آرزو خیلی می اندیشید و همیشه در جلسات می گفت : نباید سکان این کشتی خیرخواهی را به دست هرکسی بسپاریم. اگر روزی قرار باشد مؤسسه باشد و خدمت کند باید افراد مناسب و خوشنام در جامعه در این مجموعه خدمت کنند تا به اهدافی که بخاطر آن تلاش کرده ایم برسیم.

هانیه برزگر که در زمان فقدان جانسوز پدر دختر نوجوانی بود و اکنون دانشجوی موفقی است در اولین سالگرد فقدان پدر چنین گفت : ” پدرجان از هنگامیکه رخ در نقاب خاک کشیدی و تا به امروز خاطرات نیکوکاریهای تو در هر کوی و برزن شهرمان پیداست. مؤسسه خیریه آرزو که با زحمات و تلاش های شما و همکارانتان شکل گرفت اکنون در کنار بیماران مبتلا به کانسر مثل کوه ایستاده است و بیماران نیازمند را یاری می نماید.روزی که تو را بر دستان مردم دیدم که تابوت تنت را تا منزلگاه ابدی ات حمل می کردند دنیا برایم تیره و تار بود اما امروز از این خوشحال هستم که نهال خیرخواهی که شما در کاشتن و پرورش آن نقش دارید به برگ و بار نشسته است. امروز من می توانم سرمرا بالا بگیرم و از داشتن پدری مانند تو افتخار کنم . “

غفار برزگر در سال ۱۳۸۹ در دانشگاه ضمن خدمت فرهنگیان در اردبیل در مقطع لیسانس مشغول به تحصیل بود و همزمان به تدریس در پارس آباد ادامه می داد . آقای برزگر در شبی پاییزی در ۱۹ آبان ماه ۱۳۸۹ در یک سانحه رانندگی در سن ۴۲ سالگی به درود حیات گفت. فقدان این معلم دلسوز برای مؤسسه آرزو بسیار سخت بود. اما تاثیراتی که این معلم بزرگوار از خود بیادگار گذاشته بود تا به امروز روشنی بخش افراد خیرخواه در خدمت به همنوعان بوده است. هر سال در مؤسسه آرزو یاد و خاطره این انسان وارسته  گرامی داشته می شود تا شمع وجودش که روشنی بخش  خانه و کاشانه نیازمندان و بیماران بود  و به زندگی آنها روشنایی میداد همواره فروزان باشد. روحش شاد ، یادش گرامی و راهش پر رهرو باد .

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 75
بازدید دیروز : 110
کل بازدیدها : 4593994
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶