دانش تحریر
یافته های الکتروانسفالوگرافی در بهداشت روانی و جرم شناسی
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۹ ب٫ظ | تعداد بازدید: 725

یافته های الکتروانسفالوگرافی در بهداشت روانی و جرم شناسی

یکی از بهترین روشهای بررسی عملکرد سلولهای مغزی – شناخت فعالیتهای الکتریکی مغز است که حاصل فعل و انفعالات بیوشیمیائی نرونها و ارتباطات بسیار پیچیده بین آنهاست و الکتروانسفالوگرافی تنها وسیله ثبت فعالیت الکتریکی مغز است. تحقیقات مفصلی روی یافته های الکتروانسفالوگرافیک EEG در مجرمین و جنایتکاران انجام شده است و تحقیقا در دست انجام است تا روی افراد جامعه قبل از استخدام بررسی الکتروانسفالوگرافیک انجام پذیرد تا افراد سالم و مطلوب آن شغل انتخاب گردد.

در یک گزارش تحقیقاتی که در سال ۱۹۴۳ ارائه شد در ۵۳ درصد از زندانیان الگوهای غیرطبیعی در EEG ثبت شده است. در یک پروژ تحقیقاتی دیگر در بیش از ۵۰ درصد متهمین به قتل الگوهای غیر طبیعی در EEG ثبت شده است.

در گزارشات متعدد شدت اختلال در EEG با نوع جرم تناسب داشت.بعنوان مثال در یک بررسی الکتروانسفالوگرافیک که روی تمام زندانیان انجام شده بود ۲۵ درصد زندانیان EEG غیر طبیعی داشتند ولی در ۷۳ درصد الکتروانسفالوگرافی قاتلین امواج غیرطبیعی ثبت شده بود و در ۸۳ درصد EEG بیماران روانی پرخاشجو امواج غیرطبیعی وجود داشته است.

در گزارشات دیگری شدت اختلال EEG با تکرار جرم تناسب داشت و می توان چنین نتیجه گرفت که میزان اختلال EEG در افرادی که مرتبا اقدام به جنایت می کنند دو برابر افرادی است که برای اولین بار زندانی شده اند. افراد مصروع ۱۷ درصد قتلها را انجام می دهند. علاوه بر یافته های غیر طبیعی در EEG تصویر برداری مغز این مجرمین آسیب ارگانیک مغز در جاهای خاص مغز از جمله در سیستم لیمبیک که در ارتباط با احساس و عواطف می باشد یافت می گردد.

علاوه بر یافته های فوق اختلال کروموزومی نیز در این مجرمین و افراد ناسازگار جامعه یافت می گردد که بارزترین نمونه افراد با ترتیب کروموزومی XYY می باشد. در مقایسه آماری چندین پروژه تحقیقاتی می توان نتیجه گرفت که ۷۳ درصد تبهکاران و جانیان و افراد فاسد جامعه را افرادی تشکیل می دهند که دارای EEG غیر طبیعی و مبتلا به بیماریهای روانی هستند و این افراد بصورت ناگهانی و اغلب بدون انگیزه قابل ملاحظه مرتکب خلاف و جنایت می شوند.

فعالیت الکتریکی غیرطبیعی و بیمارگونه مغز زمینه را برای ارتکاب جنایت و خلاف آماده می کند و محیط پیرامون افراد بیمار نیز در کنترل و یا تشدید فعالیت غیرطبیعی مغز موثر می باشد که باید مد نظر قرار گیرد.

لوب گیجگاهی مغز همیشه مد نظر محققین بوده است و مطالعات متعددی در این زمینه انجام گرفته است. در اختلال لوب گیجگاهی به وفور تشنج و رفتار تهاجمی مشاهده می گردد که می تواند همراه با اختلال حواس شدید ، مشکلات گفتاری و ضعف در کنترل احساسات و عواطف باشد.

موارد ذکر شده در بالا مثالهایی از توانایی الکتروانسفالوگرافی در بهداشت روانی و جرم شناسی و پیش بینی هرچند اندک در شخصیت افراد می باشد. با آنکه ارزش و اهمیت و صحت EEG در برآورد دقیق کارائی مغز و ارتباط با جرم و جنایت هنوز بدرستی درک نشده است ولی بسادگی می توان نتیجه گرفت که افراد با EEG طبیعی برای جامعه سودمندترند تا افراد با EEG غیرطبیعی .

دکتر چنگیز حیدرزاده

جراح و متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 74
بازدید دیروز : 110
کل بازدیدها : 4593961
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶